- Komerční sdělení -finance
DomůZahradaPomůže při trávicích potížích, nachlazení i migréně. Léčivou bylinku s krásnými květinami...

Pomůže při trávicích potížích, nachlazení i migréně. Léčivou bylinku s krásnými květinami si můžete snadno vypěstovat i vy!

Betonika lékařská (Stachys officinalis) je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovité – Lamiaceae. Říká se jí také čistec, betonie, bukvice červená. Je nenáročná na pěstování, nemá žádné speciální nároky na půdu, dobře snáší plné slunce, ale také polostín. Betonika je prospěšná při trávicích problémech i nachlazení.

Betonika je působivým zpestřením každé bylinkové zahrady, zejména díky krásnému květu. Květy betoniky mají podle druhu od bílé až po tmavě fialovou barvu a kromě toho, že jsou atraktivní, jsou dlouhotrvající. Kvetou v krátkém klasu na vrcholu stonku, stonky pak rostou dál a opět se vytvoří další květ. Tomuto neobvyklému způsobu kvetení se říká také přerušovaný klas.

Díky neobvyklému tvaru květu je betonika poutavým doplňkem do skalky, ale nádherně oživí i stinná místa, kde se nedaří jiným květům. Výška rostliny je od 23 do 90 centimetrů, v závislosti na odrůdě (nezapomeňte si přečíst štítek). Rostlinka má drobné chloupky a jemnou vůni. Květ je vhodný i jako dlouhodobá okrasa do vázy. Kvete od června do srpna. Přitahuje včely a další prospěšný hmyz.

Jak pěstovat betoniku?
Betoniku můžete vypěstovat ze semen i z odřezků. Ven ji vysazujeme v květnu. Rostlinky je třeba obvykle přibližně po třech letech růstu na slunném místě přetřídit a rozdělit. Pokud betoniku pěstujete v polostínu, vydrží i pět let bez třídění. Jak jsme již zmínili, nemá speciální nároky na půdu, ale vyhovuje jí vlhčí a těžší, hlinitopísčitá půda, do které můžete přidat zásaditý nebo neutrální humus. Volně v přírodě se jí daří v teplejších oblastech, podél lesů, v hájích, na stráních, loukách a pastvinách, na vřesovištích.

bylinkový čaj proti virovým onemocněním dýchacích cest
Nejlepší bylinné antibiotikum! Jak si připravit domácí uklidňující bylinkový čaj proti kašli, nachlazení a virózám

Jak zužitkovat betoniku?
Betonika se běžně používá k přípravě čajů a nálevů. Na čaj či tinkturu lze použít všechny nadzemní části. Odřízněte celou rostlinu odspodu a zavěste ji hlavou dolů, aby uschla. Ještě lepším způsobem, kterým ochráníte jemné listí a zabráníte sedání prachu na rostlině, je spojit rostliny do svazků a umístit je do papírového sáčku, přičemž na sušení zavěsíte celou sáček. Betonika se suší velmi rychle. Když rostliny uschnou, odlomte nejtvrdší část stonku a zbytek uložte v co nejméně poškozené podobě do skleněných sklenic. Sušenou betoniku skladujte na chladném, suchém a tmavém místě. Tinkturu si můžete připravit také z čerstvých listů a květin.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek