- Komerční sdělení -finance
DomůZahradaProč rostliny levandule nejčastěji hynou a jak je probrat k životu?

Proč rostliny levandule nejčastěji hynou a jak je probrat k životu?

Levandule je krásná aromatická rostlina pocházející ze Středomoří, kterou mnozí zahradníci začleňují do své zahrady. Někdy však ne s právě nejlepšími výsledky. Pokud si všimnete, že vaše levandule odumírají, určitě vás bude zajímat, proč se to děje a jak levanduli oživit.
Pokud jste si všimli, že vaše levandule vypadají stále hůře, prvním úkolem je identifikovat příčinu. Rostliny levandule potřebují dobře propustnou půdu o pH 6 až 8. Test půdy vám pomůže určit, zda je potřeba pH upravit. Chcete-li zvýšit pH, upravte půdu vápencem.

Jak a kdy prostříhávat levanduli
Jelikož levandule pochází ze Středomoří, potřebuje dostatek slunce – šest až osm hodin denně. Mladé rostlinky však nesnášejí teplo, proto je vysazujte od začátku do poloviny jara, aby se stihly aklimatizovat před horkými letními teplotami. Před začátkem nového růstu rostlinu seřízněte o jednu třetinu až polovinu.

Nemylte si období klidu a odumírání
Někteří lidé si myslí, že rostlina odumírá, přičemž je jen v období klidu – v hibernaci. Nastane tehdy, když se ochladí a sluneční světlo je méně dostupné. Hynoucí levandule nemá žádné známky zeleně, větvičky jsou hnědé a suché.

Je na vině teplota?
Další příčinou, proč může levandule odumírat, je nízká teplota. Zralá levandule toleruje nízké teploty až do -12 °C, avšak nově vysazené levandule mohou v noci podlehnout teplotám nižším než 4 °C.

Levandule v květináči hyne
Pěstování levandule v květináčích má vlastní pravidla. Pokud si všimnete známky odumírání, je v první řadě třeba zkontrolovat vlhkost půdy – často je to způsobeno přemokřenou půdou nebo jiným problémem, který není v souladu s potřebami rostliny. Například dostává příliš mnoho nebo naopak příliš málo slunce.

Láska majitelů k přírodě vyústila do zahrady ohleduplné k životnímu prostředí
V podzimních měsících to může být také způsobeno nízkými teplotami, a proto, když teploty klesnou, přemístěte levanduli pěstovanou v květináči rostliny do garáže, do interiéru, nebo ji alespoň zakryjte. Promokřená levandule má žloutnoucí listy, zpočátku jen na spodních listech. Vadne, všimnete si hnilobného zápachu a samozřejmě vlhké půdy, která se nedokáže přesušit. Chcete-li levanduli v květináči správně zalít, zalévejte vydatně a mezi zaléváním nechte horních 2,5 cm půdy úplně vyschnout.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek