- Komerční sdělení -finance
DomůHobbyJak ochránit mrkev před škůdci, kteří ji ohrožují nejvíc?

Jak ochránit mrkev před škůdci, kteří ji ohrožují nejvíc?

Sladká mrkev není pochoutkou jen pro nás či zajíce – jak nás kdysi učili pohádky. Existuje spousta jiných škůdců, kteří milují tuto barevnou kořenovou zeleninu. Kteří to jsou, jak je poznat a jak se s nimi vypořádat?
Mšice mrkvová (Semiaphis dauci F.)
Mšic je mnoho druhů a jsou schopny vysátovat vše od ovocných plodin, přes zeleninové plodiny až po okrasné rostliny. Kromě mšice mrkvové na mrkvi škodí i jiné druhy, včetně mšic melounových, mšic vrbových a mšic broskvových.

Všimnete si jich na jemné nati mrkve – způsobí kadeřavost listů a tvoří lepkavou medovici, na které často roste plíseň. Silně napadené rostliny hynou.

Mrkvová nať nepatří do koše! Víte, k čemu ji můžete využít?
Proti mšicím jsou účinná insekticidní mýdla a roztoky, dobrým přípravkem na ochranu je například BorOil v kombinaci s bakteriálními produkty.

Pochmurnatka mrkvová (Psila rosae)
Pochmurnatka vypadá jako čtyři až pět milimetrů dlouhá, tmavě zbarvená, žlutonohá moucha. Vajíčka klade do půdy poblíž mrkve a jiné kořenové zeleniny.

Vylíhlé larvy jsou jeden centimetr dlouhé červy, které se živí kořenovými chloupky a kořínky.

Později vstupují do samotného kořene mrkve. Na spodních dvou třetinách kořenů zanechávají povrchové jizvy. Když dospějí, zakuklí se v půdě.

Na monitoring dospělých jedinců používejte lepová prkna a jako ochranu před pokládkou vajíček můžete použít kryt.

Toto je nejčastější škůdce kořenové zeleniny a dokáže učinit skutečně rozsáhlé škody. Mimořádně aktivní je ve sklenících. Výskyt poznáte podle znetvořeného kořene mrkve. Není jen rozvětvený či kratší, ale na bočních koříncích se často tvoří milimetr velké nádory.

Pěstování mrkve často potrápí i zkušené zahrádkáře. Jak při jejím pěstování správně postupovat?
Pomůže dezinfekce horkou párou nebo aplikací bakteriálního produktu. Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu plevele a správné ošetřování nářadí, abyste háďátka nechtěně nerozšířili i do ostatních částí zahrady.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek