- Komerční sdělení -finance
DomůBydleníJak vyčistit koženou sedačku, aby vypadala jako nová?

Jak vyčistit koženou sedačku, aby vypadala jako nová?

Pokud o kožené předměty a nábytek pečujete správně (a nemáte doma kočky), kůže skutečně vydrží dlouho. Víte, jak vyčistit koženou pohovku nebo křeslo, aby vypadaly jako zbrusu nové?

Základem péče o kožený nábytek je mít ho na místě, kde nemá dosah slunce, neboť jinak může vyblednout. Ideální je jednou měsíčně na kůži použít leštidlo na domácí nábytek, poté bude mít pěkný povrch. Jak provést hloubkové ošetření kůže?

Pravidelně udržovaný kožený nábytek vydrží léta. Přidáte-li k tomu ještě hloubkové ošetření, jeho životnost prodloužíte ještě více. Odborníci na čištění kůže doporučují čistit světlou kůži jednou za půl roku a tmavou jednou za rok. Když se naučíte následující kroky, čištění kožené pohovky bude pro vás hračkou.

Co budete potřebovat

kondicionér/čistič kůže
jemný saponát na nádobí
utěrky z mikrovlákna
sodu bikarbonu
Postup, jak vyčistit kožený nábytek
Koženou pohovku (nebo jiný nábytek z kůže) nejprve vysajte, abyste se zbavili případných drobků. Potom ji oprašte, abyste odstranili všechny přetrvávající nečistoty. Kožená pohovka naštěstí není tak pórovitá jako čalouněná, takže se snadněji čistí. Pokud je možné vyjmout matrace, vysajte i místa pod nimi a jejich spodní strany. Nečistoty se obvykle sbírají ve štěrbinách a záhybech, proto se na ně maximálně soustřeďte.
Namočte čistý hadřík do misky s teplou vodou smíchanou se saponátem a poté ji vyždímejte, aby byla vlhká (ne mokrá!). Hadříkem v malých kruzích čistěte skvrny, ale nedrhněte je pohyby tam a zpět, protože to způsobí větší opotřebování a poškodí povrch kůže. Pokud jde o mastnou skvrnu, použijte suchý hadřík a trochu jedlé sody, která mastnotu absorbuje.
Vysušte pohovku. Necháte-li vlhkou kůži jen tak usušit, oslabne. Proto je důležité pohovku osušit suchým hadrem shora dolů.
Nyní je čas použít čisticí prostředky. Čistící prostředky na kůži pomohou rozložit nečistoty a skvrny, aby kožená pohovka vypadala jako nová. Některé produkty obsahují čistící prostředek i kondicionér v jednom. Čistící prostředek nastříkejte na hadřík, ne přímo na nábytek, abyste zabránili zanechání stop po spreji. Kůži jemně otírejte a ujistěte se, že jste vyčistili okraje, zákoutí a štěrbiny. Pracujte shora dolů, abyste se vyhnuli nerovnoměrným skvrnám po leštění.
Nyní otřete přebytečný čistící prostředek a na čistý hadřík naneste kondicionér na kůži – buď ve formě spreje nebo tekutiny – stačí malé množství. Kondicionéry obsahují zdravé oleje, díky kterým bude nábytek vypadat svěže, vonět a zůstane přirozeně zvlhčený.

Když dokončíte ošetření kondicionérem, nechte kůži schnout asi hodinu, aby produkt vsákl a aby se olej nedostával na oblečení. Po uschnutí bude kožený gauč vypadat jako nový.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek