- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyKoupelna a toaleta spolu

Koupelna a toaleta spolu

Rekonstruujete nebo plánujete novou koupelnu a nevíte jestli ji spojit s toaletou popřípadě kolik toalet v domě je tak akorát pro hladký provoz vaší domácnosti? V následujícím článku vám poradíme pár tipů, které by vám mohly pomoci problém vyřešit.
Kdy spolu?
Koupelnu spojenou s toaletou zajisté oceníte u malých obytných jednotek, kde trvale žije jedna až dvě osoby. Ty se totiž zvládnou při ranním shonu v koupelně pohodlně vystřídat. Situováním obou funkcí do jedné místnosti částečně ušetříte místo. V chodbě či předsíni vám ubudou jedny dveře a zvětší se tak množství stěn, které lze využít k odkládání a ukládání věcí. Přestože celkový součet čtverečních metrů koupelny a toalety zvlášť a koupelny s toaletou dohromady se příliš neliší, působí spojení obou místností větším dojmem alespoň opticky. Pokud řešíte i dilema, že při umístění toalety nezůstává místo na pračku, zkuste popřemýšlet zda pro vás nebude lepší schovat pračku do šatní skříně nebo kuchyňské linky.

Klozetová mísa v koupelně je nespornou výhodou v bytech pro handicapované osoby. Zde skutečně šetří celkovou plochu bytu a usnadňuje pohyb a manipulaci především vozíčkářům. Pokud pro vás ani jedna z výše popsaných výhod není nijak zásadní, dejte určitě přednost toaletě samostatné. Ta je z provozního i hygienického hlediska vždy lepším řešením.

Kdy odděleně
U bytů se 4 a více obyvateli při dnešním standardu využijete toalety dvě. Pokud to není možné, pak volte rozhodně toaletu umístěnou samostatně mimo koupelnu a nezapomeňte v ní i na místo pro umyvadlo. Vyhnete se tak situacím kdy při ranní či večerní hygieně zablokuje jeden člověk koupelnu včetně WC a ostatním třem pak nezbývá nic jiného než čekat. Většina lidí potřebuje k provedení potřeb soukromí a tak je jen těžko myslitelné, že by koupelnu, byť se zástěnou v místě toalety, využilo najednou více osob. Zástěna slouží vždy spíše k optickému oddělení.

Dvě a více toalet (jedna může být v koupelně a jedna samostatně) pak jistě oceníte u vícepodlažních bytů nebo rodinných domů au velkých rodin s 5 a více členy. Koupelna s toaletou (ať už zvlášť nebo dohromady) by neměla chybět v patře s ložnicemi. Další samostatnou toaletu pak využijete v blízkosti obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní. Ušetříte si běhání na patro a eliminujete přístup návštěv do soukromé části bytu či domu. Výjimkou dnes není ani samostatná koupelna s toaletou u hlavní ložnice a další koupelna a toaleta u dětských nebo pokojů pro hosty.

Hygiena
Z hygienického hlediska je vhodnější toaleta oddělena. Rozhodně však nesmíte zapomenout přidat umyvadlo, jinak se celý záměr ztrácí. V oddělené koupelně se nešíří nepříjemné pachy a tak v ní můžeme bez obav sušit prádlo či skladovat čisté ručníky. Během provádění potřeby a splachování také dochází k rozstřikování drobných kapiček do okolí. V případě samostatné toalety se ale nemohou dostat dál než na stěny s podlahou. Nehrozí tak znečištění ručníků, kartáčků a dalších hygienických potřeb. Tento problém lze částečně eliminovat sklápěním poklopu při splachování. Hygieničtější bude také zavěšená mísa oproti stojící. Podlahu pod ní lze dokonale a jednoduše vytřít. Z hygienických důvodů se také vyhněte koberečku před mísou.

U samostatné toalety stojí také za úvahu, zda nepřidat kromě nezbytného umyvadla také bidet. Co se vám dnes zdá jako zbytečnost, můžete za pár let již ocenit a v případě potřeby si ušetřit nepohodlné probíhání mezi toaletou a koupelnou. Pokud máte nedostatek prostoru, splní stejnou službu i bidetová sprcha nebo bidetové sprchové WC sedátko.

Jak toaletu umístit
Umístění toalety je ze všech sanitárních předmětů nejvíce závislé na umístění odpadu. Při rekonstrukcích proto bývají možnosti značně omezené a situování toalety je dáno jako první.

V případě samostatného WC je minimální rozměr místnosti:

při otevírání dveří ven 900 x 1200 mm
při otevírání dveří dovnitř 900 x 1500 mm
při bočním umístění dveří se doporučuje zvětšit rozměr z 1200 na 1300 mm
Nejmenší vzdálenost mezi mísou a otevřeným křídlem dveří je pak 300 mm a mezi mísou a protilehlou stěnou (radiátorem) 500 mm.

Pokud záchod přímo navazuje na obytnou místnost (např. obývací pokoj), vstupujeme do něj přes samostatnou předsíňku s umyvadlem. Hlavním cílem je aby při otevření dveří nebylo například od stolu vidět rovnou dovnitř. Pokud je však mezi obytným pokojem a toaletou šatna, chodba, hala atp. můžeme na toaletu vjíždět přímo.

V rámci koupelny pak situujte toaletu tak, aby nebyla při otevření dveří hned prvním kouskem interiéru, na který padne váš zrak. Šikovně ji raději skryjte za dveře, stěnu sprchového koutu nebo umyvadlo se skříňkou.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek